Çocukların Kumon'dan hoşlanmama nedenleri Hiçbir çocuk Kumon'u sonuna kadar sevmez.

2023-05-29

t f B! P L

Öncelikle şunu söyleyeyim. Hiçbir çocuk son Kumon materyallerine kadar öğrenmekten keyif almaya devam edemez. Her çocuğun Kumon'u sıkıntılı bulduğu bir zaman dilimi vardır ve fark bu zamanı nasıl geçirdiği ya da bırakıp bırakmadığında yatar. Ebeveynlerin rolü, çocuklarının üzerindeki yükü azaltmak ve Kumon'a devam etmelerine yardımcı olmaktır.

Bu yazıda, Kumon motivasyonunun neden bir noktada düştüğünü ve ebeveynlerin nasıl bir duruş sergilemesi gerektiğini açıklayacağız.

Bazen ebeveynin beklediğinden daha hızlı ilerlerler

Kumon, öğrenmeye devam ettiğiniz sürece sınıf seviyesinden bağımsız olarak materyalde ilerleyebilir. Bir çocuk Kumon'a belirli bir süre devam edebilirse ve ev ödevleriyle uğraşmaya istekliyse, mevcut sınıf seviyesinin ötesine geçebilir.

Bu, Kumon'un önemli bir özelliğidir: Çocuğun anlama düzeyine bağlı olarak temel bilgileri kendi başına edinebildiği "öngörülü öğrenme".

Eğer çocuğunuzu Kumon'a gönderen bir ebeveynseniz, muhtemelen az ya da çok önleyici öğrenme bekliyorsunuzdur. Kumon'un materyalleri sınıf seviyesine göre alfabetik olarak sıralanmıştır, bu nedenle çocuğunuzun ilerleme kaydettiğini görmek kolaydır.

Ve Kumon'a bir dereceye kadar devam ettikten ve ileride öğrenmeye başladıktan sonra, muhtemelen Kumon ile çocuğunuz arasında iyi bir eşleşme olacaktır.

Ancak, burada beklenmedik bir tuzak var. Bazen, önleyici öğrenme ebeveynlerin beklediğinden daha fazla ilerler.

Bazı ortamlarda, çocukların anaokulunda ve kreşte üç sınıf ileride olması normaldir

Çocuklarının yaşıtlarından önce öğrenmesini isteyen ebeveynlerin beklentileri vardır, örneğin, "İlkokula başlamadan önce toplama ve çıkarma yapabilseler harika olurdu. 99'a kadar öğrenebilseler harika olurdu". Ancak, Kumon iyi çalışırsa, ilerleme beklentilerin çok üzerinde olacaktır. Muhtemelen ilkokula başlamadan önce ortaokul seviyesinde materyale sahip olacaklardır. Hala ilkokulda olsalar bile lise kursunu bitirmeleri muhtemeldir. İyi bir kimyaya sahip bir çocuğun Kumon'da böyle bir ön hazırlık seviyesine ulaşması alışılmadık bir durum değildir.

O kadar ilerleyemeseler bile, Kumon'a belirli bir süre devam ederlerse yaklaşık üç sınıf ileride öğrenmeleri normaldir. Kumon temel bilgileri istikrarlı bir şekilde geliştirdiği için şaşırtıcı derecede ileri üniteleri öğrenmek mümkündür.

Sonra, yol boyunca bir yerde, örnekleri anlamanın zor olduğu bir üniteye ulaşacaksınız.

Zor kısımlara geldiğinizde motivasyonunuz her zaman düşer.

Kumon örneklere bakar ve benzer kalıplarla problemleri çözer. Düşünmekten ziyade kalıpları tekrarlayan bir uygulamadır. Ancak ünite ilerledikçe örneklerin kendisini anlamanın zor olduğu üniteler vardır.

Kumon'a uygun olan çocuklar genellikle örnekleri anlamaktan ziyade tekrarları uygulamaktan ve problemleri daha hızlı ve doğru çözmekten hoşlanırlar. İlk etapta örnekleri anlayamazlarsa ve problemleri kendileri çözmek için mücadele ederlerse, bu tür bir zevk hissetmeyeceklerdir.

Böyle bir durumda bile günlük ödevler yapılmalıdır; bir gün atlanırsa ertesi gün iki günlük ödev birikecektir. Bu, birçok Kumon öğrencisinin yaşadığı bir durumdur ve herkesin Kumon çalışma motivasyonunun düştüğü bir yerdir.

Japonca'da ileride değilseniz İngilizce'de takılıp kalmak kolaydır

İngilizce'de önde olan çocuklar bu duruma özellikle yatkındır. Bunun nedeni, İngilizce materyallerin esas olarak okuduğunu anlamaya yönelik olmasıdır, bu nedenle okuduğunu anlamanın kendisinin sıfıra kadar olmadığı durumlar olacaktır. İngilizceniz ne kadar iyi olursa olsun, içeriğini anlamadığınız bir metni Japonca bile olsa okuyamazsınız.

Ayrıca, Japonca'da bile takılıp kaldığınız durumlar olacaktır. Bu aynı zamanda okuduğunu anlama sorunudur. Tekrarlayan alıştırmalar kalıpları öğrenmek için yararlıdır, ancak okuduğunu anlama = kendi kendine düşünme yeteneğini geliştirmek istiyorsanız, tekrarlayan alıştırmalardan tamamen farklı bir tür sıkı çalışmaya ihtiyacınız olacaktır. Bu, okuduğunu anlamanın Kumon aracılığıyla edinilemeyeceği anlamına gelmez. Bu, farklı türde bir zorluğun ortaya çıkacağı anlamına gelir.

Öte yandan, aritmetikte takılma riski biraz daha az olacaktır. Bunun nedeni, örneklerin modelinden büyük ölçüde sapan çok fazla problem olmamasıdır.

Bazı materyallerden daha küçük yaşlarda keyif alınabilir, ancak eğlenerek kopya çekebileceğiniz dönem kısadır.

Bir çocuğun ders çalışma motivasyonu azaldığında, ebeveynin aklına gelen ilk şey öğrenmeyi eğlenceli hale getirmektir. Eğer ders çalışmanın kendisi sıkıcıysa, neden onlara ders çalışmayı eğlenceli hale getirmek için tasarlanmış materyaller vermeyelim? Bu bir dereceye kadar geçerli bir fikirdir. Günümüzde öğrenmeyi eğlenceli hale getiren pek çok materyal var ve öğrenme herhangi bir biçimde aktif olarak sürdürülürse, içeriği edinmek daha kolay olur.

Ancak bu yaklaşımın da sınırları var. Öğrenmeyi eğlenceli hale getiren materyallerin mevcut olduğu uzun bir zaman dilimi yoktur.

Toplama ve çıkarma işlemleri için uygulamalarda oynanabilecek eğlenceli oyunlar vardır. İngilizce öğrenmeyi eğlenceli hale getiren veya öğrenme deneyimini canlandırmak için komik bir karaktere sahip birçok öğretim materyali de vardır. Ancak, bu tür materyaller en iyi ihtimalle sadece ortaokula kadar mevcuttur. Lise aralığındaki referans kitaplarına bakarsanız, muhtemelen en iyi ihtimalle orada burada yazılmış bazı karakter resimleri olduğunu göreceksiniz. Lise öğrencileri, sırf bu yüzden derslerine kendilerini kaptıracak kadar genç değillerdir.

Bir noktada çocuklar ya ders çalışmaktan keyif almayı ya da keyif almadıkları ders çalışmayla nasıl başa çıkacaklarını öğrenmek zorunda kalacaklardır. Ve pek çok kişi, ders çalışmaktan keyif alanların ezici bir azınlıkta olduğu konusunda hemfikirdir.

Sonuçta insanları ders çalışmaya iten şey zevk değil alışkanlıktır.

Peki keyif almadığınız bir şeyi yapmaya nasıl devam edebilirsiniz? Cevap, bunu bir alışkanlık haline getirmektir. Banyo yapmak veya dişlerinizi fırçalamak gibi şeyler eğlenceli ve sürükleyici değildir, ancak bunları yapmazsanız kendinizi kötü hissedersiniz. Sürekliliğin anahtarı, ders çalışmayı da aynı kategoriye koymaktır.

Eğlenerek kopya çekmek geçici bir çözümdür. Ders çalışmaya karşı tutumunuzu temelden değiştirmek istiyorsanız, bunu bir alışkanlık haline getirmeniz gerekir.

Kumon ile edinebileceğiniz ana becerilerden biri de tam olarak bu alışkanlık oluşumudur. Kumon yapmış olan herkes ödev biriktirmiş ve büyük zorluklarla biriken miktarı telafi etmeye çalışmıştır. Devam etmediklerinde çekecekleri acıyı deneyimledikleri için doğal olarak alışkanlık geliştirirler.

Çalışma alışkanlığını geliştirmek belki de temel akademik becerilerden daha fazlasıdır, çocuğunuzun gelecekteki hayatını besleyecek bir şeydir.

Panik yapmayın, eninde sonunda öğrenecekler, bu nedenle 'acele etmeden devam etmek' önemlidir.

Temel öncül, Kumon'un sadece Kumon'da yapılabilecek çok fazla zor problemle uğraşmamasıdır. Özellikle aritmetikte ana odak noktası, öğrencilerin zamanı geldiğinde okulda öğrenecekleri temel bilgileri sağlam bir şekilde edinmektir.

Dolayısıyla şu anda Kumon ile ilerlemeniz için hiçbir neden yok. Kumon stresi, öğrenme alışkanlıkları oluşturmanın önemli bir parçasıdır, ancak dayanılmaz hale gelirse yavaşlamaktan çekinmenize gerek yoktur.

Yapabileceğiniz en kötü şey yarı yolda bırakmaktır. Bırakırsanız, geliştirmekte olduğunuz öğrenme alışkanlıkları sıfırlanacak ve Kumon'dan elde ettiğiniz avantaj zamanla yok olacaktır. Her durumda, ilk önceliğiniz ne şekilde olursa olsun devam etmek olmalıdır.

Çocukların Kumon'u sevmemesinin üç nedeni

Bunu yapmak için, yine de çocuğunuzun üzerindeki yükü azaltmalısınız.

Başlangıçtan itibaren, çok az çocuk günde 10 dakika basılı öğrenmeden hoşlanmayacaktır. Bunun nedeni, çocuklar için diğer oyun ve çalışma arasında önemli bir fark olmamasıdır. Eğer bir çocuk Kumon'u şimdi sevmiyorsa, bu Kumon'un bir nedenden dolayı sevmediği bir şey olduğunu öğrenmesinin bir sonucu olmalıdır. Üç ana neden aşağıdaki gibidir, bu nedenle uygun önlemi alın.

Problemler daha zor ve zaman alıcı hale gelmiştir.

Problemler daha zor hale gelirse, ödevi tamamlamak daha uzun sürecektir. Çalışma süresi 30 dakikaya veya bir saate çıkarsa, çocuğun konsantre olamaması doğaldır.

Bu durumda, çocuğun iş yükünü azaltmak için inisiyatif alın. Tamamlayabilecekleri bir ya da iki çıktı da olsa, masalarında olmaları bile başlı başına büyük bir değerdir. Çocuğunuza birkaç sayfa üzerinde çalışmanın bile yeterli olduğunu söz ve davranışlarınızla gösterin. Ödev miktarını azaltmak için öğretmenle görüşün ve hiçbir taviz yoksa sınıf değiştirmeyi düşünün.

Daha fazla oyun ister misiniz

Çocuğunuzun ev ödevinden başka bir şeyle oynamak istemesi büyük bir olasılıktır. Çocuklar büyüdükçe daha fazla oyun oynarlar ve eve daha eğlenceli dış aktivitelerle gelirler. Eve geldiklerinde sadece baskı işi yapmalarına izin veriliyorsa, daha eğlenceli bir şeyler yapmak isteyebilirler.

Çocuğunuzun oyun oynama isteğine mümkün olduğunca karşılık verin. Özellikle erkek çocuklarsa, çok fazla enerjiye sahip olabilirler. Enerjilerini fiziksel oyun yoluyla boşaltabilirlerse, beyinlerini kullanmaya daha fazla ilgi duyacakları zaman gelecektir. Kumon'u zaten sevmiyorsa bile, çizim ve bulmacalarla başlayın.

Ebeveynler çocuklarının güçlü doğasına ayak uyduramıyorsa, bir eşin veya ebeveynlerin yardımını almayı düşünün. Özellikle anne sizseniz, eşiniz çocukları eğlendirme konusunda sandığınızdan daha fazla beceriye sahip olabilir.

Öğretmenlerle aranız pek iyi değil.

Öğretmenler de insandır. Kumon iyi gidiyorsa, çocuktan iyi yapması beklenecek ve motivasyon göstermezlerse hayal kırıklığına uğrayacaklardır. Ayrıca sınıftan yüksek ilerleme gösteren öğrencileri görmek isteyebilirler. Çocuğunuz üzerinde olumlu etkisi olmayan bir öğretmen istemezsiniz, ancak ülke genelinde 15.000'den fazla sınıftaki her öğretmenin ideal bir öğretmen olduğunu düşünmek gerçekçi olmaz.

Ebeveynler öncelikle başka sınıfların da olduğunun farkında olmalıdır. Çocuğunuza, ne kadar nefret ederse etsin buradan kaçamayacağı fikrini vermeyin. Çocuğunuzun Kumon'dan hoşlanmamasının, öğrenmekten çok öğretmenlerden hoşlanmadığı hissini içerip içermediğini gözlemleyin.

Aynı yeteneklere sahip kişilerin, aynı işi yapıyor olsalar bile, farklı ortamlarda tamamen farklı performans gösterebildikleri araştırmalarla sınırlı değildir. Çocukları küçükken uygun bir ortam sağlama sorumluluğu ebeveynlere aittir.

Son materyale kadar ilerleyerek, zamanınızı gençliğinizdeki "gerçekten önemli şeylere" ayırabilirsiniz.

Kumon ile devam ederseniz, öğrenmenin ebeveynlerin beklediğinden daha ileriye gitmesi nadir değildir. Zorluk seviyesi arttıkça çocuğun üzerindeki yük de giderek artar ve çocuk Kumon'dan hoşlanmamaya başlayabilir.

Hoşlanmama ne kadar güçlü olursa, motivasyonu yeniden kazanmak da o kadar zor olacaktır. Öncelikle çocuğun duygularındaki değişimi mümkün olan en erken aşamada fark edin ve nedenine göre önlem alın.

Elbette hiçbir baskı olmadan bırakmak da bir seçenektir ancak Kumon'dan kazandıklarınızın çoğu süreklilikten gelir. Ebeveynler, daha yavaş bir tempoda da olsa Kumon'a devam etmenin yollarını araştırmalıdır.

Kumon'a devam edebilirseniz, İngilizce, matematik ve Japonca'nın temellerini erken bir aşamada öğrenebilirsiniz. Ortaokul ve lisede çocuklar gerçekten meşgul olmaya başlarlar. Önceden öğrenme ve çalışma alışkanlıkları, çocuklara gençliklerini bir şeye adamak ve gerçekten önemli olanı öğrenmek için hareket alanı sağlayacaktır.

QooQ