Kumon Matematik 6A ne tür bir materyaldir Ebeveynleri doğru anlayarak Kumon Maths'a iyi bir başlangıç yapın.

2023-05-28

matemati̇k

t f B! P L

6A Kumon matematik materyalleri kaç yaş içindir?

6A materyali Kumon matematiğinin ilk materyalidir. Kumon'a başlama yaşı genellikle üç yaşından itibaren olduğu için, birçok çocuk üç veya dört yaşında 6A üzerinde çalışmaya başlayacaktır.

Kumon Matematik 6A materyalleri ne tür materyallerdir?

İlk olarak, Kumon formüllerinin açıklamalarını kontrol edelim.

Resimler, ● sayma ve sayıları okuma yoluyla çocuklar 10'a kadar olan sayılara tamamen aşina olurlar ve 5A materyallerine geçme becerisini geliştirirler. Amaç, çocukların 10'a kadar olan sayıları okuyabilmeleri ve kolayca ezberleyebilmeleri ve parça sayısını kavramak için resimleri ve ● 10'a kadar sayabilmeleridir.

Sayı kavramına yaklaşımın nesneler, semboller ve sayılar gibi çeşitli yönlere dayandığı görülmektedir.

Kumon Maths 6A için temel saldırı noktaları nelerdir?

Burada akılda tutulması gereken önemli şey, 'sayma' ile 'sayıları tanıma' arasındaki farkı net bir şekilde anlamaktır.

Burada 'sayma', bir şeyi işaret edip '1, 2, 3...' diyebilmek anlamına gelir. Bir şeyi işaret ederken. Bir yetişkinin bakış açısından, bu aşama çocuğun sayıları tanıyabildiği şeklinde algılanabilir. "Artık birden ona kadar sayabiliyorum. Sırada 11 ve üstü var" diyebilir ve genellikle yanlışlıkla 10'a kadar olan sayılarda ustalaştıklarını düşünürler.

Ancak aslında durum böyle değildir. Bu aşamada, örneğin '9' harfini gösterdiğinizde, çocuğunuz bunun 9 sayısı olduğunu henüz anlamayacaktır.

Bu aşamada saymanın çocuğunuza tekerleme söylemekten bir farkı yoktur. "Büyük kestane ağacında" ile "Bir, iki, üç, dört..." arasında büyük bir fark yoktur. "Büyük kestane ağacında..." ile "Bir, iki, üç..." arasında da büyük bir fark yoktur. Sadece duydukları sesleri taklit ediyorlar ve kelimeleri geveliyorlar, 'ichi' diye bir kelime olduğunu ya da 'bir'in 'ichi' olarak okunduğunu anlamıyorlar.

Aslında, hayatının bu aşamasındaki çocuğuma 'üç'ü gösterdiğimde ve "Bu nedir?" diye sorduğumda "Bir, iki, üç, dört..." ya da "yedi" diye sayıyorlar. Saydılar ve 'yedi' cevabını verdiler. Sayıları anlamak basit bir kavram değildir.

'Sayıları tanıma' 6A'da temel bir görev değildir

Herhangi bir kişi yeni bir şey öğrendiğinde, daha önceden bildiği bazı bilgilere dayanarak yeni şeyi anlamaya çalışır. Yeni öğrendikleri şey şu ana kadar bildikleriyle ne kadar az ilgiliyse, öğrenmeleri de o kadar zor olacaktır. Atletizm deneyimi az olan birinin yeni bir spor dalında kendini geliştirmesi çok çaba gerektirir ve bilimle ilgili konulardan uzak durmuş birinin fizik öğrenmesi zor olabilir.

Aynı şey çocuğunuz için de geçerlidir. Harfler, anlamları ve sesleri arasındaki bağlantıyı ilk kez hiragana ile değil, genellikle sayılarla öğrenirler. İlk kez öğrendikleri şeyi anlamanın doğal olarak bir bedeli vardır.

Kumon da bu soruna, 6A aşamasında sayıları tanımanın gerekli olmadığını öne sürerek yanıt veriyor.

Resmi Kumon 6A materyallerinde yer alan açıklamalar, '10'a kadar sayı sayma' ve 'parça sayısını sayma' görevlerini listelemektedir. Her iki durumda da çocukların sadece sayıları 1'den başlayarak sırayla söylemeleri gerekmektedir ve sayıları tanıma ihtiyacından bahsedilmemektedir. Sayıları tanımak, bir sonraki 5A materyalinde gündeme gelecek bir görev olacaktır.

Materyalin tam olarak ne yapmayı amaçladığını anlayarak çocuğunuzu sıcak tutun!

Yetişkinler için "sayma" ile "sayıları tanıma" arasındaki farkı anlamak zordur. Ancak Kumon öğretim materyalleri bu ikisi arasında net bir ayrım yapar. Bu nedenle, bu farklılıkların farkında değilseniz, çocuğunuz aslında büyüyor olsa bile yetişkinlere sonsuza kadar aynı şeyleri yapıyormuş gibi görünebilir.

Kumon, ebeveynlerin de evde öğrenme yükünü taşıdığı bir materyaldir. Algılanan ilerleme eksikliği kolayca hayal kırıklığına ve sabırsızlığa yol açabilir. Yanlış bir hareketle çocuğunuzun 5A materyalinde 'sayı tanıma' ile mücadele ettiğini görebilir ve eskiden yapabildiklerini neden yapamadıklarını merak ederek hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

QooQ