Kumon Japonca H ne tür öğretim materyalleridir Kumon Japanese H, 'zor okunan Japonca' ile başa çıkmak için bir öğretim kaynağıdır.

2023-05-21

Japonca (dil)

t f B! P L

Kumon Japonca H öğretim materyalleri hangi sınıf seviyesindedir?

Kumon Japonca H, ortaokulun ikinci yılına eşdeğerdir. Ortaokul öğrencilerinin yapması gereken standart seviyedir.

Bu materyali 5. sınıfta bitirirseniz, 'Çok İleri Düzey Öğrenci' olarak bir kupa alabilirsiniz. Ortaokul giriş sınavlarına girmeye hazırlanan birçok öğrenci, 4. sınıf civarında Kumon'dan ortaokul giriş sınavları için dershanelere geçiş yapar, ancak bu seviyeye kadar ilerlemişlerse, ortaokul giriş sınavlarından yararlanmak için yeterli beceriyi kazanmış olurlar.

Kumon Japonca H ne tür bir materyaldir?

Kumon Japonca H, H I ve H II olarak ikiye ayrılır. İlk olarak, HⅠ'nin içeriğini kontrol edelim.

Yaklaşık 1200 karakterlik uzun cümleleri okuyarak, metindeki çeşitli ifadeler arasındaki bağlantıları ve her paragrafın işlevini (rol ve işlev) ve düzenlemesini kavrama yeteneğini geliştireceksiniz; 50 H sınıfı Suisen kitabı ve haiku ve tanka şiiri ile karşılaşarak, okuma ve kelime dağarcığınızı genişleteceksiniz; ve normal Kanji karakterlerini, haiku ve tanka şiirini nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz. Kelime dağarcığınızı genişletmek için haiku ve tanka şiirleri aracılığıyla normal Kanji karakterlerini çalışın.

Kursun önemli bir özelliği haiku ve tankaların ortaya çıkmasıdır. Önerilen kitaplara dayalı okuduğunu anlama sorularının sayısı azaltıldı ve okuduğunu anlama sorularındaki yazı miktarı da azaltıldı.

HII materyalinin içeriğini kontrol etmeye devam edelim.

Öğrenciler, kelimeler ve cümleler arasındaki ilişkiye odaklanarak örtüşen içeriği özetleme becerisini öğrenirler. Öğrenciler, kelime özelliklerine göre yoğunlaştırarak ve kelime ve cümleler arasındaki ilişki ve gelişimin farkında olarak çoklu cevap bölümlerini özetlemek için yazma becerilerini geliştirirler. Kelime dağarcığı, düzenli Kanji karakterlerinin çalışılmasıyla genişletilir. Lise giriş sınavları düzeyinde dilbilgisi çalışması ve okuduğunu anlama da derste geliştirilen okuduğunu anlama becerilerine dayalı olarak yürütülmektedir.

H II materyalinin ana odağı 'kasılmalar' üzerinedir. İlginçtir ki, H materyallerinin sonunda lise giriş sınavına yönelik sorular da yer almaktadır.

H materyalleri stratejisinin kilit noktaları nelerdir?

H materyallerinde dikkat edilmesi gereken en önemli şey 'karakteristik Japonca'nın ortaya çıkmasıdır. Bu ne anlama geliyor?

Aynı Japonca olsa bile, onu yazanlar ve konuşanlar için kendine has özellikleri vardır ve bazı durumlarda Japonca bile iletişim mümkün olmayabilir. Bunun en bariz örneği lehçedir. Aynı kelime Kanto ve Kansai bölgelerinde farklı nüanslara sahip olabilir ve Tsugaru-ben gibi bazı durumlarda lehçeyi anlamak bile mümkün değildir. Japonca çok çeşitli bir dildir.

Ve H-öğrenme materyallerinde çeşitliliğin ön plana çıktığı söylenebilir.

İlk fark edeceğiniz şey haiku ve tanka'nın ortaya çıkışıdır: haiku ve tanka, HI materyallerinin 121 ila 190. sayılarında yer almaktadır. Haiku ve tanka eski kelimeler kullanır ve pek çok yetişkin bunların anlamını sezgisel olarak anlayamaz. Ders materyalindeki diğer metinler arasında "Sanshojo" ve "Dokutoru Mambo Ryoryu Ki" gibi biraz daha eski edebi eserler ve "Anatomi Sınıfına Hoş Geldiniz" ve "Yunuslar Bilmek İstiyor" gibi kendine has özellikleri olan bilimle ilgili metinler bulunmaktadır.

Tüm bu metinler, bunlara aşina olan ve çok fazla zor terminoloji kullanmayan kişiler tarafından sorunsuz bir şekilde okunabilir, ancak yapıları ve ifadeleri bakımından benzersizdir ve biraz farklı bir okuma tarzı gerektirir.

'Daraltma' kavramı, içeriğin kesin bir şekilde anlaşılmasını ve yazma becerisini gerektiren G materyalinden ortaya çıkmaktadır. Ancak H materyalleri, anlaşılmalarını zorlaştıran bu görünmez engellerle karakterize edilir.

'Okuma güçlüğü' çeşitlidir

Bu özellik, 'okuma zorluğunu' sistematik olarak ele almayı zorlaştırmaktadır. Bunun nedeni, özgünlüklerin az ya da çok her yazara ve disipline özgü olmasıdır.

Örneğin, bir edebi eserin benzersizliği, Osamu Dazai'nin eserinin benzersizliği ile Kenzaburo Oe'nin eserinin benzersizliğinden nüans olarak tamamen farklı olabilir. Bilimle ilgili metinlerde bile matematik, kimya ve fizik arasında farklı zorluk türleri vardır. Sayısız okuma zorluğu türünün her birine karşı önlem almak pratik değildir.

Bu gibi durumlarda tek bir çözüm vardır. Her bir okuma zorluğunu ayrı ayrı ele almak yerine, zor metnin kendisini okuma deneyimine odaklanın.

Zor bir metni sadece okursanız, "okudum ama aklıma hiç girmedi" noktasında durursunuz. Ancak, zor okunan bir Japoncayı anlama deneyimine sahip olduğunuzda, Japon dilinin aslında çok çeşitli olduğunu ve zor okunan metinlerin bazen çok değerli bilgiler içerdiğini fark edeceksiniz.

Bu deneyim, başka türden okuma zorluklarıyla karşılaştığınızda size yardımcı olacaktır. Bu, o zamanki okuma zorluğuyla aynı türden bir metin ve eğer okuyabilirseniz, ilginç bir şeyler içerebileceğini görebilirsiniz.

Okuma zorluklarının üstesinden gelmek için tutkulu olduğunuz alanlar var mı?

Okunması zor metinleri okurken deneyimin nasıl devreye girdiğinden bahsettik. Peki bu deneyimi kazanma yolunda ilk adımı nasıl atabilirsiniz?

Bu, çocuğunuzun kendi merakına bağlıdır. Bu, okumanın zorluğunun üstesinden gelebilecek kadar tutkulu oldukları, yapmayı sevdikleri bir şeye sahip olmak anlamına gelir.

Kumon'un problem metinlerinin çoğu ünlü kitaplardır. Doğru şekilde okunursa, sonraki yaşam üzerinde etkili olabilirler. Bununla birlikte, temalar geneldir ve konu her bireyin ilgi alanlarına uygun olmak zorunda değildir. Materyal okumaya değer olsa bile, ilk engelin üstesinden gelemez ve anlamazsanız işe yaramaz.

Çocuğunuzun ilgi alanlarına daha uygun, daha zor metinleri önceden okumuş olmanız büyük bir avantajdır.

En bariz olanı böcekler, dinozorlar veya trenler gibi şeylerden hoşlanıyor olmalarıdır. Yurtdışına gitme arzusu varsa, başka bir dilde metinler okumaktan da faydalanabilirler. Ebeveyn kitap okuyorsa, yetişkinlere duydukları hayranlık nedeniyle zor kitapları okumaya çalışabilirler.

Çocuğunuzu ilgi duyduğu bir alanla ilgili daha üst düzey bir dünyaya maruz bırakma girişimleri etkili olabilir.

Okuma güçlüklerinin üstesinden gelme deneyimleri geleceği değiştirebilir.

'Zor Japonca'yı anlamanın gerçek dünyada büyük bir güç olduğunu unutmamak da önemlidir.

Bilimle ilgili çalışmalar için bu akademik kitaplar ve tezlerdir. Hukuk alanında çalışıyorsanız, makaleleri ve yargı içtihatlarını okuyabilirsiniz. Eğer bir programcıysanız, resmi belgeler vardır ve eğer uzmanlık kazanmaya çalışıyorsanız, her zaman okunması zor Japonca olacaktır. Elbette, bazı alanlarda kaynağın Japonca dışında bir dilde olması olağandışı değildir, ancak bu, Japonca olduğu için onu anlayabileceğiniz anlamına gelmez. Çeviri araçlarının performansı ne kadar gelişirse gelişsin, içeriğin kendisinde her zaman zorluklar olacaktır.

Çoğu insan sadece çok özel metinleri okurken bile baş ağrısı çeker. Bu nedenle metinleri okuyup anlayabilmek gerçek dünyada size büyük bir avantaj sağlar. Bu sadece profesyonel işlerle sınırlı değildir. Profesyonellerle çalışıyor olsanız bile, bazı teknik konuşmaları anlayabildiğiniz için genellikle ikinci bir bakış alırsınız.

G materyallerine kadar, temel akademik becerilerde daha fazla nüans vardı. Örneğin, G materyallerinde yazma miktarı yaklaşık 50 kelimeye çıkmıştır, ancak yaklaşık 50 kelimelik bir kompozisyon yazma yeteneği, yetişkin olduktan sonra herkesin sahip olduğu bir şeydir. Ancak, H materyallerinde geliştirilen yetenek farklıdır. Burada temel olarak edinilen okuduğunu anlama becerileri, üniversite giriş sınavlarını bitirdikten sonra da hayatınızı güçlendirecektir.

Eğer bir çocuk ortaokul giriş sınavına hazırlanıyorsa, muhtemelen 4. sınıf civarında Kumon'u bırakacaktır. Birçoğunun gözünü 6. sınıfa denk gelen F materyallerine diktiğini düşünüyorum. Ancak ben onların daha da ileri giderek H materyallerini hedeflemelerini istiyorum.

Elbette bu kolay bir iş değil. Ancak G materyallerine kadar geliştirilen beceriler, çoğu insanın eninde sonunda edineceği becerilerdir. Bence H materyalleri, daha sonra bile Kumon yaptığınıza memnun olacağınız materyallerdir.

Bu anlamda H materyallerinin bir dönüm noktası olduğunu söyleyebilirim.

QooQ